Keresés
Close this search box.

VERSCSOKOR – Wolfgang Borchert versei (Tauber Ferenc rovata)

Wolfgang Borchert (1921-1947) versei

Wolfgang Borchert (Hamburg, 1921. május 20. – Bázel, 1947. november 20.) német költő, drámaíró.

Borchert csak 26 évet élt. Leginkább novellái [A kenyér, Éjjel a patkányok mégis alszanak, (e kettő megtalálható a Magyarul Bábelben c. műfordítói honlapon) A konyhaóra, …], valamint a Draußen vor der Tür / Kint az ajtó előtt (= Az ajtón kívül) c. hazatérő-dráma tették világhírű szerzővé. Verseit az utóbbi időben fedezik fel újra.
A világirodalom leggyakoribb témái: szerelem és búcsú nála is megjelennek:

A csók:

Arankához:

Búcsú:

Ugyanilyen címmel létezik egy rövidebb verse is. „A hetedik” c. irodalmi folyóiratban eddig megjelent 18 versfordításom közül ezt tekintették meg legtöbben:

Születési évéhez 18-at hozzátéve ’39-et kapunk, ami a 2. Világháború kezdő éve. A hazának szüksége volt rá, a legszebb korban volt. 1941-ben vitték is, mégpedig a szovjet frontra, ahol többször súlyosan megsebesült és fertőző betegségeket kapott. 1943 februárjában bal keze középső ujját amputálni kellett, mert – saját elbeszélése szerint – egy előugró orosz katonával való dulakodáskor saját fegyverével megsebesítette magát. Diftériával hazai tábori kórházba került. Felmerült az öncsonkítás gyanúja, amiért halálos ítélet is járhatott volna. Felmentették, ismét „bizonyíthatott” az orosz fronton.
Ottani élményeiről szóló verse:

Szabadságra hazatérve Hamburgot szétbombázva látta viszont. Visszatért frontegységéhez. A flekktífusz, lábai elfagyása, sárgaság után most lázrohamok gyötörték. Frontszolgálatra alkalmatlannak nyilvánították. A kulturális csapatellátó szolgálathoz került volna, de valaki feljelentette egy Goebbels-paródiájáért. Így került a Berlin-moabiti börtönbe:

A 9 hónapos büntetést megszakíthatta, küldték volna a frontra, de csak korlátozottan bevethetőnek számított. Amerikai csapatok fogták el Frankfurt környékén, majd átadták francia hadifogságba, de a teherautóról megszökött, és 600 km-t gyalogolt Hamburgig.

1945-47 között rengeteget dolgozott, neves kiadót is talált, de teljesen megroppant az egészsége, végül májbetegsége végzett vele Svájcban, a nehezen megszervezett szanatóriumi kezelés előtt. Drámája, a Draußen vor der Tür ősbemutatója egy nappal a halála után volt. Óriási sikerrel játszották.

Azért vidám versei is vannak.
Egy gyerekeknek szóló, téli verseket tartalmazó kötetben találtam ezt a versét:

Végül álljon itt 3 rövid prózai szövege. Előszeretettel alkalmazták őket iskolai olvasókönyvekben és a németet idegen nyelvként tanulók oktatására is:

További bejegyzések